Penye ipten Sepet Yapımı | Örgü Modelleri

Penye ipten yapılmış olan sepetler günümüzde çok sevildi ve kısa zaman içerisinde popülerliğini kazanarak arttı. Bu bakımdan biz de sizlere bu konu hakkında hem net bir şekilde bilgi vermek hem de penye ipten sepet yapımı ile ilgili daha detaylı bilgi vermek istiyoruz. Siz de bu ipten kolaylıkla kendi sepetinizi yapabilir ve kullanabilirsiniz. Penye iple örgü modelleri ile de sepetin farklı motif ve modellerde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle çok şık ve güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Bununla beraber eski penyeden sepet yapımı da son derecede klasik bir özellik taşımaktadır. Bunu da çok seveceğinizi söylemekte fayda var.

Eski Penye ipten Sepet Yapımı

O zaman nasıl yapacağınıza geçebiliriz. Penye ipten sepet yapımı için ilk olarak 10 numara bir şiş tercih etmenizi öneririz. Yapacağınız bu sepetin çapı da 20 santimetre olmaktadır. Bildiğiniz gibi penye ipler çok kalın olmaktadır. Bununla beraber de ince tığ ile çalışmamaktadır. Penye iple örgü modelleri de aynı şekilde on numara şiş ile yapılmaktadır. Falan ipin farklı kalınlıklarına göre farklı şekilde ve modelde sepetler yapabilirsiniz. Eski penyeden sepet yapımı da özellikle son senelerin en popüler penye sepet yapımları arasında olmaktadır. Bu bakımdan siz de eski penye ile sepet yapabilir ve çok daha farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

penye ipten sepet yapımı

İlk olarak sihirli halka ile başlamalısınız. Sonrasında ise bu halka içerisine 10 tane ikili tırabzan yamanız gerekmektedir. Penye ipten sepet yapımı için bu sen derecede önemli olmaktadır. Bundan sonra ise ikinci sıraya geçerek her ilmek için içerisine sadece iki tane tırabzan yapmak gerekmektedir. Burayı da tamamladıktan sonra üçüncü sıraya geçebilirsiniz. Penye iple örgü modelleri ile de farklı şekilde modeller uygulayabileceğinizi söylemekte fayda var. Üçüncü sıradaysa bulunan her ilmek için içerisine iki tane ikili tırabzan yapıyoruz. Sonrasında da bir tane birli tırabzan, iki tane de ikili tırabzan ve bu şekilde devam etmelisiniz. Eski penyeden sepet yapımı da aynı bu şekilde olmaktadır. Yani motif aynı şekilde yapılım devam edilmelidir.

Yaptığınız üç sıra tamamlandığında ise kenarları sık iğne kaydırması ile düzgün ve dikkatli bir şekilde bitirmek gerekmektedir. Penye ipten sepet yapımı devamında ise arttırma yapmadan düz olarak yukarı çıkmalısınız. Bu yüksekliği kendinize göre ayarlayabilir ve devam ettirebilirsiniz. Sonrasında da nerede bitirmeyi istiyorsanız orada ipi kesip içeri saklayabilirsiniz. Penye iple örgü modelleri için buraya bakabilir ve farklı modellere göz atabilirsiniz. Sonrasında da siz de bu modellerden bir tanesini yapabilirsiniz. Hatta bir müddet sonra kendi modellerinizi de ortaya çıkarabileceğinizi belirtmekte fayda var. Eski penyeden sepet yapımı da bu şekilde devam etmektedir. Böylelikle siz de kendi sepetinizi oluşturabilir ve rahat rahat kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir