Kolay Mektup Patik Nasıl Örülür?

Mektup patik yapılışı oldukça kolay ve şık bir modeldir. Kış aylarında en çok tercih edilen patikler, hem ayağınızı sıcak tutar hem de boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca ördüğünüz patiklerden sevdiklerinize hediye edebilir, satış yaparak para kazanabilirsiniz.

Kolay Mektup Patik Nasıl Örülür?

Mektup patik yapılışı:

3 ya da 3,5 nolu şişle istediğiniz renkte ip kullanarak 50 ilmek atılır. 2 ters iki düz olarak bildiğiniz lastik örülür. Aşağı yukarı 1 karış olana kadar bu şekilde örülür. Mektup patik yapılışı için diğer renkte olan ipi boncuklar geçirilir. Bu patik modelinde 3 dal boncuk yeterli geliyor. Örgüyü diğer iple örmeye devam edilir ve ara sıra ilmekleri ikili olarak 30 ilmek kalacak şekilde sıra tamamlanır. Sonraki sırada 4 ilmek bıraktıktan sonra boncuklar 1’er ilmek atlayarak örülür. Unutmayın ki örgü haroşa olarak devam edilir. Sayıyı azaltmak için baş ve son kısımda 2 ilmeği bir keserek sayı azaltır. Mektup patik modelleri içinde boncuklu süsleme patiği ayrı bir hava katıyor.

Bir hatırlatma daha yapalım ki boncuklar hep ön tarafta iken örülecek. 8 ilmek kalana kadar mektup patik yapılışı devam edilecek. Kalan 8 ilmekle bilek kısmı örülür. Bu örnekte 1 sırada 1 boncuk, 2 sırada 2 boncuk, tekrar 1 boncuk şeklinde devam edilir. Tabi ki siz dilediğiniz şekilde boncukları örebilir, istediğiniz tasarımı kendiniz verebilirsiniz. Ayak bileğini saracak şekilde olduğu zaman bilek kısmı da bitmiş olur. Dikkat edilecek son nokta bitirmeden 2-3 sıra düz örülür ki düğme dikilsin. Mektup patik yapılışı aynı aşamalar kalan diğer tarif için yapılır. Böylece mektup patik modeli örülmüş olur. Sıra dikim işine gelmiştir. Örgünün boncuklu kısmına kadar olan 2 taraf dikilir ve diğer taraflar tığlanır. İstediğiniz gibi mektup patiğini ön kısmını süsleyebilirsiniz. Gül yapıp içine boncuk konulur ve patik bitmiş olur. Mektup patik nasıl örülür konusunda anlayamadığınız herhangi bir yer olursa yoruma bırakabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir