Kırkyama Nedir? Nasıl Yapılır?

Her şeye ulaşmak eski zamanlarda bu kadar kolay değildi ve hazır giyim çok üretilmediği gibi pahalıya satılıyordu. Sanayileşmenin yaşanmadığı o dönemlerde kumaşlar yıpranana kadar kullanılıyordu. Çoğu işler el gücü ile yapılıyordu. Bu nedenle el işi modelleri sitesi olarak bugün kırkyama konusuna değinmek istedik…

Kırkyama Nedir?

Kırkyama, sabır ve beceri ile yapılan kumaş değerlendirme sanatıdır. Eski kumaşların renkleri ve desenleri uygun şekilde birleştirip harika motifler elde etmek sabır ve beceri gerektirir. Aynı zamanda zevk sahibi olmak gerekir.

Kırkyama Nasıl Yapılır?

Aklınızda belli bir fikir yok ise, çokgen, üçgen ya da kare olacak şekilde kumaşlar kesilir. Genelde, bütün parçalar aynı şekilde aynı boyda olmalıdır. Kesilen parçaların kenarları düzeltilir ve birleştirme başlanır.

Renk uyumu, parçanın hangi şekil olacağı bu işi yapan kişiyle alakalıdır. Örnek verilirse herhangi bir kat kumaş ile örgüden yapılmış bir parça ile birleştirilecek olursa, kullanışsız ve hoş olmayan bir sonuç ortaya çıkar. Kırkyama işi ile uğraşma eğlenceli ve zevklidir.

Kırkyama nerelerde kullanılır?

Yatak örgüsü yapılabilir. Eski kumaşlar birleştirilip, alt kısma tek bir parça eklenerek harika bir tasarım olacağından şüpheniz olmasın. Sanatsal panolar, koltuk örgüleri gibi birçok alanda kullanılabilir.

Burada önemli olan eski kumaşları değerlendirip, yeni tasarımlar yaparak el işi modelleri üretmektir. Hobi amaçlı yada üretip para kazanma amaçlı kırkyama işi yapabilirsiniz.

Diğer makaleleri inceleyerek farklı modelleri üretmek isterseniz, el işi modelleri kategorisini ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir