Evde Tespih Yapımı ve Malzemeleri

Evde tespih yapımı birçok kişinin para kazanma amaçlı kullandığı el işlerinden bir tanesidir. İster ek gelir elde etmek, isterseniz de eşinize ya da sevdiklerinize hediye etmek amacıyla evde kendi tespihinizi tasarlayabilirsiniz. Ben tespih nasıl yapılır bilmiyorum ki, diyenler için oluşturduğumuz bu konu sizlere rehber olarak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Öncelikle evde tespih yapımı için gerekli olan malzemeleri sıralayarak eksiklerinizi temin etmenize yardımcı olalım…

Tespih Yapımı Malzemeleri

Evde tespih nasıl yapılır konusunun temelini oluşturan tespih yapımı malzemeleri herkesin alabileceği araç gereçler diyebiliriz. Yani herkes bütçesine uygun olan malzemeleri seçerek evde tespih yapımına başlayabilir. Biz bugün sizlere kristal taşlı tespih yapılışından bahsedeceğimiz için bu modelde kullanılacak olan tespih yapımı malzemeleri :

-Kristal cam boncuklar

-İnci cam boncuklar

-İmameler

-Püsküller

-Metal çiviler

-Üçgen ayraçlar

-Halkalar

-Top metaller

-Rondelalar

-Kapatmalar

-Kerpeten

-Kargo burnu

-yan keski

-Çelik metal tel

-Kaftan metal

Evde Tespih Yapımı

Tespih yapımı malzemelerini temin ettikten sonra gelelim evde tespih nasıl yapılır konusunun inceliklerine… Öncelikle boncuklarımızı sayarak diziyoruz. Sonra telimizin iki tarafını da eşitleyerek, yan keski aletiyle kesiniz. Ucuna önce üçgen ayraç, sonra bir tane kristal cam boncuk geçiriniz. Son boncuğa iki tane teli aynı anda geçirmeyi unutmayın. Hemen ardından bütünlük yaratabilmesi adına bir tane top metal geçiriyoruz.

Evde tespit yapımı için kapatma bölümüne geldiniz. Bu bölümde top metali geçirdikten sonra en az 3,4 tane düğüm atıyoruz. Ardından dibinden yan keski yardımıyla kesiyoruz ve dışından kapatma metalini geçiriyoruz. Kerpetenle üzerine bastırınca metal yerine oturmuş olacak.

Gelelim evde tespih nasıl yapılır konusunun imame bölümüne… İlk önce püskülü kaftanın içerisinden geçiriyoruz. Sonra çivimize bir boncuk takarak, kaftanın kollarından geçirelim. Diğer taraftan çıkan çivinin ucuna da bir boncuk ekleyelim. Ucunda kalan fazlasını yan keski kullanarak kesin. Sonra kerpetenle ucunu halka yaparak kapatın. Bu halkalara, küçük çivilere birer tane boncuk takarak ekleyiniz.

Evde tespih yapımı için son bölüme geldik. Oluşturduğumuz kaftanın uç kısmına bir halka yakarak, bu halka yardımıyla ilk bölümde yaptığımız tespihin alt bölümünü ekleyin. İşte hepsi bu kadar… Oldukça basit olan evde tespit yapımı sizi korkutmasın. Herkesin rahatlıkla yapabileceği bir el işidir. Tespih yapımı malzemeleri için siz tercihinize göre renkli boncuklar ve farklı imameler kullanabilirsiniz. İyi günlerde kullanın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir