Dikişsiz Kolay Bebek Yeleğinin Yapımı

Dikişsiz kolay bebek yeleğinin yapımı son günlerde popülerliğini arttıran el işi modelleri arasındadır. Çünkü dikişsiz olarak tek parça şeklinde yapılan bebek yeleği modelleri oldukça değişik ve kolaydır. Bu nedenle örgüye yeni başlayan bayanlarda kolayca yapabilirler. Kız çocuklarında da erkek çocuklarında da kullanılan uygun bir modeldir. Örgülerinizde dekoratif düğmeler kullanarak şıklık yaratabilirsiniz. Ayrıca örgü üzerinde değişik süslemeler de yapabilirsiniz. Hatta çocuklarınızın isimlerini ya da çiçek resmi gibi değişik figürler kullanabilirsiniz. Peki, dikişsiz örgü modeli ile kolay bebek yeleği nasıl örülür?

Dikişsiz Kolay Bebek Yeleğinin Yapımı

Bebek yeleği modelleri için kullanacağınız ip rengini ve kalınlığını belirlemekle işe başlayın. Seçtiğiniz ipin dikişsiz kolay bebek yeleğinin yapımıkalınlığına göre de şiş seçimini yapmalısınız. Siz çocuğunuzun bedenine göre ilmek sayılarını ayarlamalısınız. Hatta daha önceki bir kazağını ölçü kullanabilirsiniz.

Dikiş kullanmadan yapılan bebek yeleği modelini 96 ilmek atarak başladık. 2’şer ilmeği yanlar için örüyoruz. Yani 92 ilmek ana kısımdır. 8 tur haraşo örgü örüyoruz. Daha sonra örgü 68 sıra olana kadar 2 kenar, 6 haraşo, 80 düz örgü, 6 haraşo ve 2 kenar olarak devam ediyoruz.

69-76 tur arasını 2 kenar – 24 haraşo – 44 düz örgü – 24 haraşo ve 2 kenar şeklinde örüyoruz.

dikişsiz bebek yeleği modelleri72 ile 122 tur arasında kenar kısımlarından 18’er ilmek kesiyoruz. Yine 2 kenar – 6 haraşo – 44 düz – 6 haraşo ve 2 kenar örerek devam ediyoruz.

123-13 arasında ise 2 kenar – 56 haraşo – 2 kenar olarak örgüyü örüyoruz.

Örgünün delikli kısmını tamamladıktan sonra 8 sıra haraşo örüyoruz ve aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi dikişsiz kolay bebek yeleğinin yapımını bitiriyoruz. Size anlattığım el işi modelleri biraz karışık gelmiş olabilir. Ama korkmayın dikiş kullanmadan yapılan bebek yeleği modeli oldukça kolaydır. Asıl kolaylığı hiç dikiş kullanmadan örgünün bitirilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir