Bal Peteği Nasıl Yapılır? | El işi Modelleri

Çoğu kişinin merak etmiş olduğu bal peteği örgü modelinin nasıl yapıldığını bu yazımızda sizlere anlatacağız. Bal peteği nasıl yapılır sorusunun cevabına geçmeden önce ilk olarak 5 numara bir şiş temin etmeniz gerekmektedir. Çünkü sizlere anlatacağımız model bu şişler ile yapılmaktadır. Sonrasında da bal peteği nasıl oluşur konusu için orta kalınlıkta ve dilediğiniz renkte olan bir ip seçmeniz gerekiyor. Kalınlığının orta kalınlıkta olması daha güzel modellerin ortaya çıkması için son derecede önemli olmaktadır. El işi modelleri arasında da yer alan bal peteğini yapmak için ilk olarak ilmekler iki ve katları şeklinde olması gerekmektedir. Böylelikle daha güzel bir model ortaya çıkar.

bal peteği nasıl yapılır

Örgü Modellerinde Bal Peteği Nasıl Yapılır?

Belirtmiş olduğumuz örnekte kenarda yer alan ilmekler de dahil toplamda 22 ilmeğin olduğunu söyleyebiliriz.  Bal peteği nasıl yapılır ilk olarak ilk sıra düz bir şekilde örülür. Bu sayede başlangıcı kıvrılmaz ve çok daha güzel bir görünüm elde edilir. Ayrıca modele başlarken bir hazırlık sırası bulunmaktadır ve bu sadece başlarken kullanılmaktadır. Sonra belirtmiş olduğumuz bu hazırlık sırası kullanılmasa da olur. Bal peteği nasıl oluşur modelin düzgün olması için en önemli noktalardan bir tanesi de bu olmaktadır. Çünkü modele düz başlanmazsa ileriye geldiğiniz zaman büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. El işi modelleri arasında göz gezdirdiğinizde bunu daha net bir şekilde görebileceğiniz söylemekte fayda var.

Hazırlık aşamasında ilk olarak kenar ilmek olarak alınması gerekiyor. Sonrasında da bir tane düz öreceksiniz. Bal peteği nasıl yapılır konusunda ip şişe dolanarak ve bir de örmeden alınması gerekmektedir. Bundan sonraki aşamada da tekrar bir düz, bir dolama örmeden almanız gerekecek. Bu işlem sıra dolana kadar kendisini yenilemelidir. Ayrıca bal peteği nasıl oluşur konusu ile ilgili hazırlık sırası olacağından dolayı biraz zorlanılabileceğinizi söylemek gerekiyor. Burada en önemli şeylerden bir tanesi de iplerin düşürülmemesi gerektiğidir. En son noktaya doğru gelindiği zaman dolanan ip ile beraber kenar ilmek alınmalıdır. El işi modelleri ile bu böyle devam etmelidir ve hazırlık aşaması tamamlanarak bir daha kullanılmaz.

Hazırlıktan sonra ise asıl modele başlangıç yapılır. Ayrıca asıl modele arkadan başlandığını söyleyebiliriz. Bal peteği nasıl yapılır kenar ilmek örülerek başlanır. Ayrıca ilk sırada yapılmış olan örmeden ve dolanan iplerin ikisi beraber alınarak düz bir şekilde örülür. Sonra bir düz örülür ve aynı şekilde bir de örülmeden alınır. Bal peteği oluşumu da böylelikle devam ettirilir. Bu şekilde işlemler sona gelinir ve en sona geldiği zaman tek kalan kenar ilmeği alınır. Pal peteği yapılışı biraz sizi zorlayabilir. Fakat el işi modelleri arasından bu modellere baktığınız zaman çok daha basit bir şekilde nasıl yapılacağını öğrenebileceğinizi sizlere buradan belirtmekte faydanın olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir